Ми вже були у кількох подібних парках, зокрема у Національному військовому парку Геттінсбург, на який парк Саратога дуже схожий. Єдина різниця - в Саратозі людей менше у сто раз :) Слід правда зазначити, що і парк менший, скромніший, без десятків меморіалів та пам'ятників.
Через парк йде дорога, по якій можна їхати милуючись краєвидами та слухаючи аудіотур, який можна безкоштовно завантажити на телефон. Вздовж дороги періодично розміщені зупинки біля різних значних для історії битви місць..
Починається тур з американської лінії оборони. Одна з перших зупинок на ній - будинок Джона Нейлсона (John Neilson), фермера на полях якого розгорнулась кривава битва. Він приєднався до американських військ (на відміну від деяких своїх сусідів). Можливо в нього просто вибору не було, коли відкриваєш двері й в тебе на порозі тисячі озброєних вояк, то це може переконати тебе поміняти свої політичні вподобання.
Будинок Нейлсона використовувався як командний штаб генералами Пур (Poor) і Арнольд (Arnold) у 1977 році. Його відреставровано і він виглядає майже так, як виглядав у ті дні. Поруч з будинком стоїть працівник парку, який радо розказує всім охочим історії про фермерів, які тут жили, про битву і взагалі історію війни за незалежність. Нам дістався дуже балакучий дядечко - ледь вирвались :)
В 1977 році Британці вирішили нарешті покласти край повстанню в Америці. За їх планом королівська армія у складі десяти тисяч чоловік повинна була вирушити з Канади у сторону Нью-Йорку. Інша армія повинна була почати наступ від озера Онтаріо, і напасти на місто зі сходу, і врешті-решт додаткові сили були кинуті на захоплення фортів і інших стратегічних об'єктів з півдня. Це повинно було розпорошити армію Америки, яка на погляд англійців не мала вибору і мала б захищати усі фронти. Наступом з півночі керував Джон Бургойн (John Burgoyne), він впевнено рухався до Нью-Йорку, захопив кілька фортів, пройшовся Вермонтом. Як головну транспортну артерію Бургойн використовував річку Гудзон.
Командувач американської армії Горацій Гейтс (Horatio Gates) почав будувати укріплення на берегах Гудзону, біля міста Стіллватер, неподалік Саратоги, щоб завадити впевненому просуванню армії Британії на південь.
Битва почалась 19-го вересня 1777 року. Бургойн розділив свою армію на три частини, сподіваючись зайти з тилів і застигнути повстанців зненацька. Це їм не вдалось. Тож почались "танці", одного дня британці захоплювали яке-небудь поле, іншого його відбивали американці.
Бургойн вирішив почекати підкріплення і наказав починати окопуватись - протистояння обіцяло бути довгим. Підкріплення так і не прийшло, армія британців тим часом скоротилась до 6800 чоловік, які ж до всього останні два тижні були напівголодні. 7-го жовтня Бургойн вирішив послати 1500 чоловік щоб вони спробували прорвати американські укріплення. По дорозі браві солдати побачили поле з пшеницею і замість того щоб рватись у бій почали рвати зерно, тож в американців було більш ніж досить часу щоб приготуватись і самим піти в атаку, яка виявилась дуже успішною.
Битву під Саратогою називають "поворотним моментом Американської Революції", бо саме після неї стало зрозуміло, що в Америки є шанси отримати бажану незалежність.
Зараз про битву нагадують лише гармати розкидані по полях, та інформаційні таблички де-не-де. Парк дуже гарний, тихий і приємний, тут є милі велосипедних доріжок, доріжок для прогулянок і хайкінку, до того ж гуляючи парком можна багато дізнатись про історію.
Немає коментарів:
Дописати коментар