Розпочався музей з приватної колекції Дональда і Шеллі Рубін (Donald and Shelley Rubin), які почали збирати Гімалайське мистецтво у 1974 році. У 1998 році вони придбали будівлю, в якій зараз знаходиться музей, за 22 мільйони, переробили її та відкрили музей у 2004-му році.
Музей займає шість поверхів, кожен з яких присвяченій тій чи іншій культурі чи періоду, бродила я там доволі безладно, до того ж це був мій перший досвід з мистецтвом цієї частини світу, тож я більше звертала увагу просто на те, що мене зацікавило, а не на періоди чи культурний вплив.
А в першу чергу я пішла роздивлятись статуетки тантричних богів. Поки цнотлива Європа палила відьом на вогнищах, на сході ось чим займались.
Тантричні боги є центром езотеричних практик (тантр) які повинні трансформувати усталене сприйняття реальності. Численні форми цих богів описані в релігійних текстах, які теж звуться тантрами. Ці боги можуть бути як добрими й миролюбними, так і лютими та жорстокими. Тантричні боги і практики настільки різноманітні, настільки різноманітні людські потреби і можливості. Сексуальні стосунки між чоловічими і жіночими богами повинні зображати єдність мудрості та практики - двох сторін просвітленого розуму(якщо я правильно переклала, але як це мене не питайте, я не по таким речам).
В цій статуетці змішалось усе.. руки, ноги, голови.. Зображено на ній Гухаясамаю та його дружину, і виготовили її в Тибеті у п'ятнадцятому сторіччі.
Дуже сподобалась мені весела богиня Ваджрайогіні, яка символізує перетворення пристрастей, ілюзій і егоїзму в мудрість та відданість іншим.
Як виявилось всі ці досить складні пози та символи на зображеннях та статуетках - не просто так. Кожне положення рук щось та значить. Наприклад, складені разом долоні символізують молитву.
Сподобався мені детальний опис того, як виготовляються ці складні статуетки. Спочатку роблять модель з воску, потім її обліплюють глиною і відправляють на вогонь. Коли глина затвердіє, а віск розплавиться у формі робиться отвір і віск виливається, замість нього заливають метал. Так виходить ось такий от конструктор, який потім збирають докупи.
Дуже прикольні були мурали з буддійського храму, на яких фактично зображено посібник з йоги та тантри.
Це китайський король. Мабуть, у натуральну величину :) Такі великі статуї зазвичай ніхто не робив, тож, можливо король був дуже впливовий і дуже багатий. Виготовлено статую у Китаї у 17-му сторіччі.
Найбільше ж часу в музеї я провела в невеличкій кімнатці ... біля туалету. Там стіни прикрашали уривки з медичного посібника написаного у вісімнадцятому сторіччі у Тибеті. Його автор Сангье Гьятсо (Sangye Gyatso) детально зобразив симптоми різноманітних хвороб і способи їх лікування. Дуже цікаво, правда більше місцями схоже на посібник з тортур :)
Крім всього вищеописаного у музеї ще є храм, де можна посидіти й подумати, різні сучасні виставки з аудіо і відео, та темна кімната де можна просто полежать, послухати природу чи музику.
Музей дуже рекомендую, навіть тим, кому ні Гімалаї, ні тантри, ні буддизм не цікаві.
Немає коментарів:
Дописати коментар