Чесно кажучи, ми не дуже хотіли йти дивитись Цитадель у місті Галіфакс. Ми вже були у кількох фортах, і прийшли до висновку, що вони усі занадто між собою схожі: мури, рови, кілька гармат, місце зберігання пороху, казарми. Але у нас було трохи часу, тому що ми думали що Галіфакс буде дуже цікавим і мало не найголовнішим пунктом призначення нашої подорожі, а виявилось що він такий собі, тож ми вирішили цим скористатись. Не можу сказати, що Галіфакс нам зовсім не сподобався, але той же Сент-Джон, наприклад, вразив набагато більше. Так от, ми вирішили швиденько заскочити до цитаделі і їхати далі, але застрягли там надовго, можливо тому що ми не очікували нічого особливого цитадель нам сподобалась. Знову ж таки, цікаво було подивитися на американську війну за незалежність та канадсько-американські війни з іншого боку.
Розташована Цитадель на пагорбі, з якого відкриваються гарні краєвиди. Розташування на височині було необхідною умовою для побудови кожної захисної споруди. Іноді Цитадель називають Форт Джордж (Fort George), так називався третій форт побудований на цьому місці, а попередні два і останній, четвертий, називались і називаються Цитаделлю.
Перші захисні споруди тут з'явилися ще у 1749 році, в рік заснування Галіфаксу. В ті роки Франція і Британія активно воювали між собою, тож фортеця розбудовувалась, добудовувалась і постійно змінювалась. Спочатку тут був невеликий редут, навколо якого згодом виросли стіни. У 1761 всі ці споруди були вже у поганому стані, тож вирішили що треба будувати нову цитадель. Її побудову закінчили у 1776, замість маленького редуту центром форту став більший, міцніший, трьох поверховий блокгауз. Навколо цитаделі було кілька рядів стін та земляних насипів, а по її периметру було встановлено 72 гармати. Таке посилення оборони було викликано тим що Британія активно воювала з французами й США. Нападу ворогів цитадель так і не дочекалась і знову ж таки у 1784 році повністю занепала.
Її знову перебудували у 1800-му році. Тепер тут вже були бастіони, казарми та склади боєприпасів, та замість стін які ми можемо бачити зараз були лише земляні насипи.
Остання, четверта цитадель, яка дожила до наших днів була побудована у 1856 році. На її побудову витратили двадцять вісім років. Цитадель повинна була стати надійним захистом від атак американців. Та вона їх так і не дочекалась.
Цікавий факт, що для жителів Галіфаксу війна і політичні конфлікти завжди були вірною прикметою економічного зростання. Як тільки ставало неспокійно, місто заповнювали військові, починалось активне будівництво, ставало більше робочих місць. Тільки но все стихало - місто починало занепадати.
В 1935 році цитадель оголосили історичною пам'яткою, але Велика Депресія і війна призвели до того, що закинута нікому не потрібна фортеця була у такому стані, що її хотіли знести й побудувати на її місті паркінг. На щастя, керівництво міста розуміло значення цитаделі в історії міста, тож її вирішили відновити. Це був довгий процес - реставрація закінчилась лише у 1990-х роках.
У цитаделі знаходиться невеликий, але дуже змістовний Музей Армії, де можна ознайомитись з історією військових формувань Канади, від першопоселенців до сучасності. Рідкісна зброя, медалі, форми - все це можна побачити у залах музею.
Працівники Цитаделі одягнені як британські військові середини дев'ятнадцятого сторіччя, багато знають і радо розказують і пояснюють усілякі деталі. Нам дуже сподобалась розповідь одного зі співробітників про уніформу, і скільки і як її треба доглядати.
Навіть показав нам пристрій, який використовувався для натирання ґудзиків, щоб вони блищали. За його словами щоб повністю привести форму до ладу потрібно півтори-дві години. До речі, усі охочі можуть прожити день як солдат британської армії за окрему плату :)
Навіть показав нам пристрій, який використовувався для натирання ґудзиків, щоб вони блищали. За його словами щоб повністю привести форму до ладу потрібно півтори-дві години. До речі, усі охочі можуть прожити день як солдат британської армії за окрему плату :)
Цитадель нам сподобалась у Галіфаксі більше ніж усе інше, так що рекомендую
Немає коментарів:
Дописати коментар