Гарвардський музей природознавства(Harvard Museum of Natural History), у порівнянні з Нью-Йоркським, є дуже маленьким і скромним. Та все ж таки в ньому є одна зала з експонатами, заради якої туди треба приїхати, бо більше такого не можна побачити ніде у світі. В цій залі зібрана унікальна колекція скляних моделей рослин. Всього у ній біля 4 тисячі(!) моделей 830 видів рослин. Цю колекцію називають "Скляні квіти", хоч там можна побачити різні рослини. Створили ці дивовижні моделі два чеських майстри, батько і син, Леопольд та Рудольф Блашка. Вони працювали над колекцією майже п'ятдесят років, 1887 по 1936 у своїй майстерні неподалік Дрездена у Німеччині.
Головна мета створення колекції — навчальна. В ті часи не було фотографій, подорожувати було важко, а ботаніку якось вчити треба було. До речі, всі моделі абсолютно правильні, збережені пропорції, форми і кольори.
Заплатили за всю цю красу (а коштувала вона чимало), дружина і донька відомого бостонського доктора Чарльза Еліота Веер (Charles Eliot Ware), Елізабет Веер( Elizabeth C. Ware) і Мері Лі Веер (Mary Lee Ware).
Всі рослини виглядають настільки реальними, що просто не віриться, що вони несправжні. Тендітні пелюстки, прожилки на листочках, коріння — всі деталі точні. Як таке можна було зробити зі скла, просто не уявляю. Мабуть, не обійшлось без чар.
Яблука були привезені в Америку першими колоністами. Перша яблуня була посаджена у Бостоні у 1625 році, і вже скоро яблука стали улюбленим фруктом американців, а яблучний пиріг національним блюдом. Зараз у світі є тисячі різноманітних сортів яблук. Вони відрізняються не лише смаком і формою, а також тим якими хворобами вони хворіють і яких шкідників приваблюють.
Частина експозиції "Скляні квіти" присвячена саме яблукам. Деякі з них виготовлені з воску іншими майстрами, деякі — зі скла Рудольфом Блашкою. Виглядають і яблука, і хвороби які на них напали абсолютно реальними. Важко повірити, що це скляні моделі.
Крім скляних квітів в музеї є ще експозиція скляних морських істот, але вони не так вражають. Там набагато менше маленьких тендітних деталей.
Інші колекції в музеї цікаві, але ми вже бачили більші і кращі в нью-йоркському музеї. Крім того в нас були ще інші плани на цей день, тож ми швиденько на них одним оком подивились і пішли. Єдине що нас трохи ще зачарувало це експозиція з різноманітними комахами, яку зібрав Девід Рокфеллер.
Такі вони різнокольорові і яскраві, та все одно скляні квіти справили найбільше враження. Вони просто неймовірні.
То просто щось надзвичайне і неповториме!
ВідповістиВидалити