На відміну від північного сходу Америки, яке колонізували вихідці з Британії, південь і південний захід США розвивався під впливом іспанців. Перші іспанці почали досліджувати новий материк на самісінькому початку шістнадцятого сторіччя. Хуан Понсе де Леон досліджував сучасну Флориду, Фернандо де Сото — південний захід, Франсиско Васкес де Коронадо відкрив Великий Каньйон і проклав дорогу аж до самого Канзасу.
Та шукачі пригод і дослідники були лише авангардом, за ними йшли армія і релігія. Для іспанських колонізаторів Нью-Мексико, Аризона і Каліфорнія були "Далекою Іспанією", і іспанські королі поставили собі на меті "цивілізування" і християнізацію місцевого населення, тож будівницвто церков для них було дуже важливим.
Індіанці що жили в цих місцях були нечисленними, і розкиданими по безмежних просторах цих неродючих земель, з малопридатним для життя кліматом. Це лише надало наснаги місіонерам — чим важче тим краще. Вони почали будувати свої місії в індіанських поселеннях і в місцях навкруги яких не було нічого і нікого. Часто пізніше навколо місії виростало місто. Не варто й казати, що індіанці не були у захваті від прибульців, тож криваві повстання вибухали то тут то там. Під час повстань церкви руйнували, а місіонерів вбивали. Потім, як правило, приходила іспанська армія і жорстоко придушувала повстання.
Іспанські місії настільки пов'язані з історією і культурою Нью-Мексико, що подорожувати цим штатом і не відвідати жодної з них просто неможливо. До того ж будівлі місій дуже гарні й незвичні для нашого ока, тож ми зробили собі цілий тематичний міні-тур, відвідавши наймальовничіші церкви, що траплялись на нашому шляху.
Першою у нашому списку була місія Ель Сантуаріо де Чімао (El Santuario de Chimayo). "Santuario" з іспанської перекладається як святилище. Це романо-католицька церква, яка цікава історією свого заснування і тим, що це місце сучасного масового паломництва. Понад 300 тисяч чоловік відвідують її щороку, багато хто йде пішки, як того вимагає правильне паломництво. Ми ще дивувались коли їхали до церкви й бачили на дорогах, де на десятки кілометрів навкруги немає нічого, людей, які впевнено крокували кудись.
Перша церква у Чімао була побудована у 1810 році, вона була зовсім маленькою, тож у 1816 її замінили на ту, що ми бачимо сьогодні. За легендою засновник церкви Бернардо Абейта(Bernardo Abeyta) під час Страсного тижня побачив на горбах, на яких стоїть тепер церква, вогник. Він почав копати й викопав там хрест, який він передав у іншу церкву. Та хрест сам по собі повернувся туди, де Абейта його знайшов. Він знову передав хрест у церкву, і знову хрест повернувся. Після третього разу до Абейти нарешті дійшло що це знак і він заснував на цьому місці місію.
Ще існує легенда, що Абейта дуже хворів, і йому приснився святий. Святий вказав йому на місце, де Абейта має помолитись. Чоловік так і зробив і був миттєво зцілений. У вдячність Абейта побудував тут церкву. Існує ще кілька легенд, які теж розказують про містичні появи хреста і трагічну загибель ранніх міссіонерів, але правди ніхто не знає.
Наступна церква, яку ми відвідали Сан Хосе де Грасіа(San José de Gracia Church). Церква побудована між 1760 і 1776 роками й це одна з найменш модифікованих церков побудованих в іспанському колоніальному пуебло стилі.
Ця місія знаходиться в якісь повній глушині, і люди до неї зовсім не поспішають. Крім нас біля цекрви було лише двоє туристів. До речі, саме віддаленість і економічний занепад Лас Трампаса, міста де знаходиться церква, стала причиною, чого вона зберегла свій первинний вигляд.
Наступна церква - Cан Франциско де Асіс (San Francisco de Asis Mission Church) була побудована між 1772 і 1816 роками. Вона вважається одним з найкращих зразків іспанських колоніальних церков-місій. Її полюбляють і фотографи й туристи.
В більшості з цих церков не можна фотографувати, але в Місії Сан Августин де ла Іслета (Mission San Agustín de la Isleta) нам чогось дозволили пофотографувати всередині. Це одна з двох найстаріших місій у Нью-Мексико. Заснували її францисканці у далекому 1613 році. Вона частково згоріла під час повстання 1680 року, і була перебудована у 1709-1710 роках.
Знаходиться церква в індіанському поселенні-пуебло Іслета, яке колись процвітало, а зараз виглядає дуже бідно.
Місії нам дуже сподобались, як всередині так і ззовні. Якісь вони справжні. Без зайвих витребеньок, прості, надійні. До того ж — ми таких церков ще не бачили. Взагалі ми не часто відвідуємо релігійні споруди, але в Нью-Мексико вони нам так сподобались, що ми не минали жодної значущої церкви. Щось у них таки є.
Немає коментарів:
Дописати коментар